Sosyal Medyada E ticaret İçin Olması Gerekenler

Sosyal Medyada E ticaret İçin Olması Gerekenler

Yaklaşık 8 yıl önce, Facebook firmalara özel marka sayfalarını tanıtmıştı. Sosyal medya platformlarında e-ticaret gelişip değişti. Sosyal medyada direkt olarak alışveriş yapabildiğimiz bu zamanlarda, biz tüketicileri alışverişe teşvik eden en önemli etkenlerden biri marka bilinirliği.

Marka bilinirliği, markanın ya da ürünlerinin tüketicinin aklında yer etmesini sağlar. Bu bağlamda marka bilinirliği ile e-ticaret de doğru orantılıdır. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için bazı kurallar var.

1. Detaylı Bir Profil

Sayfanızda bilgilerinizin detaylı şekilde yazıldığından emin olun. Böylece güvenilir bir duruş sergilerken markanızın eksiksiz tanınmasına da olanak vermiş olursunuz.

2. Doğru Hedef Kitle Seçimi

Bahsi geçen ürüne/hizmete ilgi duyan bir kitleye hitap etmek her zaman satışı artırmak için önemlidir. Sosyal medyada artık çok çabuk tüketilen içerikler arasında ticaret yaparken ürünün/hizmetin ilgisi olmayan bir kesime hitap etmesi yalnızca kaydırıp geçmesine neden olacaktır. Doğru seçilmiş bir hedef kitleyle gözleri markanıza çevirebilirsiniz.

3. Düzenli ve Sürekli Paylaşım

Sosyal medya dinamik ve canlı bir alan. Bu nedenle sık ve düzenli yapılan paylaşımlar daha akılda kalıcı, daha güvenli bir algı yaratıyor. Sıklıkla paylaşım yapılmaması ya da uzun aralıklarla paylaşımlarda bulunulması ise unutulmanıza yol açarak sosyal mecralarda marka bilinirliğini ve güveni düşürebilir.

4. Görsel ve Video Kullanımı

Sosyal ağlarda artık uzun uzun metinler okunmuyor ve sıkıcı bulunuyor. Bunun için mesajı bir görselle veya video ile vermek daha etkili bir yöntem. Aynı zamanda farklı tasarımlarla sayfalar daha dikkat çekici hale getirilebiliyor.

5. Sosyal Medya Entegrasyonları

Sosyal ağlarda, e-ticaret siteniz ve sosyal platformlar arasındaki entegrasyonları doğru şekilde yapmanızda fayda var. Facebook ve Instagram entegrasyonlarıyla, e-ticaret sitenizdeki ürünleri bu platformlara ekleyebilir ve doğrudan sosyal ağlar üzerinden satış yapabilirsiniz.

6. Influencer Pazarlama Çalışmaları

Sosyal medya hesaplarınıza takipçi ve trafik çekmek için Influencer’lardan yardım alabilirsiniz. Böylece kitlenizi genişletirken aynı zamanda markanın veya ürünün daha fazla görülmesini ve tanınmasını sağlamış olursunuz.

7. Özel Kampanyalar

Sosyal medyaya, hatta platforma özel kampanyalar, yarışmalar veya çekilişler yaparak etkileşim değerlerinizi yükseltirken ürünlerinizin de tanınmasını ve alınmasını sağlayabilirsiniz.

8. Reklam

Reklam gösterimleri yapmanız marka bilinirliğinizi artırarak size yardımcı olur. Ürün tanıtım reklamlarının yanı sıra sosyal medya gönderilerinize reklamlar vererek ürettiğiniz içerikleri de ön plana çıkartabilirsiniz.